.

 

 

 

 

Amikről tisztában kell lennie az arra járó utazónak...

   

Az Európai Uniós csatakozási tárgyaláso-kon megállapodás született arról, hogy a jelenlegi tagállamok legfeljebb hét évre korlátozhatják az új tagállamok munkavál-lalóinak szabad piacra jutását. (Mindez természetesen a nem munkavállalási célból történő utazást, tartózkodást, az önálló vállalkozók szolgáltatásnyújtását, vagy a nyugdíjasok letelepedését nem korlátoz-za.)

Az átmeneti időszak szabályai szerint a csatlakozást követő első két évben a tagállamok továbbra is saját nemzeti joguk rendelkezéseit alkalmazzák, de az esetle-ges korlátozás nem lehet szigorúbb, mint a csatlakozási szerződés aláírása, azaz 2003. április 16. előtt.

Ennek keretében azonban a tagál-lamok saját hatáskörükben a munka-erő teljesen szabad piacra jutását is biztosíthatják. A két év letelte után, vagyis 2006-ban a megállapodást automatikusan felülvizsgálják. Az a tagállam, amely két éven túl is fenn kívánja tartani az új tagállamok munkavállalóival szembeni korláto-zásokat, a kétéves időszak letelte előtt köteles értesíteni erről a szándékáról az Európai Bizottságot. Amennyiben egy tagállam nem értesíti a Bizottságot, úgy a harmadik év kezdetétől a nemzeti jog helyett a szabad munkaerőmozgást biztosító közösségi jog lép hatályba az adott ország és Magyarország viszonyla-tában. Az ötödik év letelte után (2009-ben), amennyiben még mindig lennének tagállamok, amelyek nem-zeti korlátozásokat alkalmaztak, elvi-leg további két évre meghosszab-bíthatják azt, ha a magyar munka-vállalók által keltett komoly munka-erő-piaci zavart tudnak igazolni.
Az Európai Unióhoz Magyarországgal egy időben csatlakozó országok közül Málta és Ciprus viszonylatában a régi és új tagállamok egyaránt megnyitják munka-erőpiacukat. A további hét Magyar-országgal együtt csatlakozó ország esetében is megvalósul a kölcsönös piacnyitás, azzal, hogy amíg a 2+3+2 éves átmeneti időszak alatt még legalább egy jelenlegi tagállam korlátozásokat tart fenn bármely új tagállammal szemben, addig az új tagállamok egymással szemben élhet-nek védő intézkedések alkalmazásával. Védintézkedés azonban csak akkor foganatosítható, ha egy másik új tagállam állampolgárainak munkavállalása súlyos munkaerő-piaci zavarokat, vagy annak közvetlen veszélyét idézi elő.

Jelentős változás a korábbiakhoz képest, hogy 2004. május 1. után a rövid idejű tartózkodás céljából beutazóknak (üzleti célból beutazók, turisták stb.), amennyiben baleset, vagy megbetegedés miatt sürgősségi egészségügyi ellátásra szorulnak – az EU tagállam, melynek területén éppen tartózkodnak, a saját állampolgáraival azonos feltételek mellett ellátást nyújt. Az ellátás költségeit az a biztosító vállalja (általában utólagos, biztosítók közötti elszámolás mellett), amelyik-nél az illető személy ténylegesen biztosítva van (azaz általában a hazai társadalombiztosítás). Mindennek azonban feltétele, hogy az utazó rendelkezzen az új Európai Egészség-biztosítási Kártyával, mely 2005. november 1-jétől az eddig papíralapú E111-es jelű nyomtatványt váltja fel.

A plasztik kártya az E 111 jelű nyomtatványhoz hasonlóan a Megyei Egészségbiztosítási Péntár(ak) adja ki kérelemre, a magyar egészségügyi szölgál-tatásokra jogosul személyek részére. A kártya kiadása térítésmentes. Az ingyenes vagy kedvezményes orvosi szolgáltatás csak a közegészségügyi ellátásra vonat-kozik, s ennek körét a tagállamok nemzeti joga határozza meg. Néhány esetben az orvosi ellátás egésze ingyenes, máskor csak egy része, és előfordulhat az is, hogy a kezelés költsége csak utólagosan igényel-hető vissza. Ezért fontos a számlák és receptek megőrzése.

Hosszabb tartózkodás - mind munkavállalás, mind tanulás - esetén be kell jelentkezni az illetékes Questurán, fényképes tartózkodási kártya kiváltása céljából! E kártyával lehetséges a helybeni kedvezményes orvosi ellátásra való jelentkezés is az USL-nál.

A végzettségek elismerését munka-vállalás szempontjából a közös EU- rendelkezések szabályozzák.

Gépkocsi rendszám: az EU tagállamainak állampolgárai Olaszországban - így a magyar gépkocsi tulajdonosok is - a hazájukban kiadott rendszámot mindaddig megtarthatják, amíg nem telepednek le bejelentett lakcímmel hosszabb időre. Ezen kötelezettség nem vonatkozik a tanulmányaikat Olaszország-ban végző, magyar rendszámú gépkocsival kiérkező diákokra. A hosszabb időre történő letelepedés esetén 1 év múlva a korábbi rendszámtáblát le kell cserélni.

1: A nemzeti (magyar) jogosítvány szabadon, korlátlan ideig használható.
2: Hosszabb idő elteltével konvertálható olasz jogosítványra.
3: A nemzeti jogosítvány olaszországi bejegyeztetése, bejelentése hosszabb tartózkodás, letelepedés esetén. (Előnyös, mert a jogosítvány elvesztés esetén így helyben pótolható.)

Biztosítás: a "zöld kártya", azaz nemzetközi biztosítás továbbra is szükséges.

Felhívjuk a gépkocsival utazók figyelmét, hogy ne vigyenek át autóstoppost a határon, mert amennyiben az illető nem kívánatos személynek minősül Olaszországban, a gépkocsivezetőt illegális bevándorlás elősegítésének vádjával letartóztathatják. A külföldi rend-számú gépkocsik vezetői is helyszíni bírságot fizetnek gyorshajtás esetén, amely igen magas lehet, ám a büntetés meg nem fizetése a jogosítvány bevonásán felül további követ-kezményeket von maga után, így a gépkocsi adminisztratív úton történő kényszerleállítását és elszállítását. A kényszerleállás 60 munkanapos időtartamú is lehet.

Fontosabb telefonszámok: 112 (csendőrség), 113 (rendőrség), 116 (autómentő) és 118 (mentők) az egész országra érvényes telefonszámok.

Az autómentő által történő műhelybe vontatás költsége kb. 80 Euro.

 

Autóbusz információk

Autópálya információk

Repülési információk

www.malev.hu

www.wizzair.com

Vasúti információk

Időjárás

Szótár

Turizmus, szállás